Čo je dobré vedieť o peňažnom príspevku na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže?

Vedeli ste, že peňažný príspevok môžete získať aj na úpravy vstupu a prístupu do bytového domu, rodinného domu a garáže? Taktiež môžete štátny príspevok získať aj na úpravu prahov, úzkych dverí, podlahy, nevyhovujúcich sanitárnych zariadení či úpravu kuchynskej linky. U nás v SPIGu vám so všetkým pomôžeme.

Môže sa stať, že mi peňažný príspevok nepriznajú?

Áno, môže. Peňažný príspevok úrad neprizná v prípade vybudovania nového objektu alebo zariadenia ako kúpeľňa, WC, plyn, kanalizácia, vodovod. Taktiež úrady neuznajú peňažný príspevok v prípade úpravy z dôvodu opotrebovania a prekročenia životnosti existujúceho zariadenia alebo úpravy. Ďalej sa peňažný príspevok neposkytne ani v prípade, ak príjem ZŤP osoby a spoločne posudzovaných osôb prevyšuje päťnásobok sumy životného minima. Peňažný príspevok sa neprizná ani na úpravy, ktoré boli vykonané pred dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o peňažných príspevkoch. To znamená, že najskôr musíte požiadať o peňažný príspevok a až následne môžete robiť úpravy.

Čo sa považuje za bariéry v domácnosti?

Podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia sa za bariéry v byte, bytovom dome, rodinnom dome a v garáži považujú prekážky, pre ktoré ZŤP osoba nie je schopná premiestňovať sa, orientovať sa, dorozumievať sa a zabezpečiť si pre seba obsluhu. Ako už bolo spomenuté, ide o prahy, úzke alebo nevyhovujúce dvere, nevyhovujúcu šmykľavú podlahu, nevyhovujúcu kúpeľňu, kuchyňu, vstup do bytu, domu, garážovú  bránu či vstup do garáže.

Kde treba podať žiadosť a čo je potrebné k nej doložiť?

Žiadosť o priznanie peňažného príspevku sa podáva písomne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa. Žiadosť musí obsahovať odôvodnenie a je potrebné k nej doložiť lekársky nález, potvrdenie o príjme, čestné prehlásenie o majetku a ďalšie doklady, ktoré určí úrad. Tlačivo je možné získať priamo na úrade, prípadne si ho stiahnuť z internetu. Peňažný príspevok je možné poskytnúť na základe dokladu o cene úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže vyhotoveného osobou, ktorej predmetom činnosti je vykonávanie úprav.

Ako prebieha schvaľovanie žiadosti?

O tom či máte nárok na peňažný príspevok rozhoduje zdravotný stav, príjem a bariéry, ktoré je potrebné odstrániť. Schvaľovanie príspevku prebieha formou posudzovacieho a rozhodovacieho procesu. Úradníci prídu do bytu a zhodnotia či je žiadosť oprávnená alebo nie. Rovnako posúdia aj prekážky a bariéry, ktoré treba príspevkom odstrániť. Ak je podkladom na rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu komplexný posudok, lehota na jeho vypracovanie je 60 dní od začiatku konania, t.j. odo dňa podania a prevzatia písomnej žiadosti. Lehota na vyhotovenie rozhodnutia je 30 dní od vyhotovenia posudku. V prípade, že príslušný úrad nesplní túto povinnosť v stanovenej lehote, môže sa táto doba predĺžiť najviac o 30 dní. Žiadosť je ideálne podávať písomne s potrebnými dokladmi, najlepšie poštou doporučene a kópie si vždy odložiť doma.

Môžem opakovať žiadať o peňažný príspevok?

Peňažný príspevok je možné poskytnúť aj viackrát na rôzne úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže. Avšak súčet poskytnutých peňažných príspevkov nesmie v období siedmich rokov presiahnuť:

  • 6 638,79 €, ak boli peňažné príspevky poskytnuté na úpravu bytu alebo rodinného domu,
  • 659,70 €, ak boli peňažné príspevky poskytnuté na úpravu garáže.

Výška peňažného príspevku sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny potrebnej úpravy a príjmu ZŤP osoby.

Pri určovaní výšky peňažného príspevku na úpravy sa zohľadňuje cena stavebných prác, stavebných materiálov a zariadení najviac v sume ustanovenej v zozname stavebných prác, stavebných materiálov a zariadení, ktoré vydalo ministerstvo a nájdete to na tomto odkaze: Zoznam stavebných úprav

Dokedy od poskytnutia príspevku musím vykonať úpravu?

Vykonať úpravu bytu, rodinného bytu alebo garáže treba do 9 mesiacov od poskytnutia peňažného príspevku, najneskôr však do 12 mesiacov, ak úpravu nie je možné vykonať z dôvodov na strane osoby, ktorá vykonáva úpravy. Následne je potrebné vykonať vyúčtovanie peňažného príspevku do 30 dní od skončenia úpravy.

Čo okrem žiadosti treba doložiť úradu?

Úradu treba predložiť doklad o cene úpravy od osoby, ktorá vykoná úpravy. Ak je potrebné, tak treba predložiť potvrdenie o skutočnosti, že si nemôžete dať upraviť byt, rodinný dom alebo garáž v lehote 9 mesiacov od poskytnutia peňažného príspevku z dôvodov na strane osoby, ktorej predmetom činnosti je vykonávanie úprav. Všetky zmeny je potrebné písomne oznámiť príslušnému úradu do 8 dní.

Kedy je potrebné vrátiť peňažný príspevok?

Osoba s ŤZP je povinná vrátiť peňažný príspevok na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, prípadne ich pomernú časť, ak zmení trvalý pobyt, alebo toto bydlisko nevyužíva v čase pred uplynutím 7 rokov od poskytnutia týchto peňažných príspevkov.

Čo sa stane s peňažným príspevkom v prípade, že ZŤP osoba zomrie?

Ak ZŤP osoba zomrie pred začatím stavebných prác súvisiacich s vykonaním úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže, výška vyplateného peňažného príspevku sa uplatní ako pohľadávka v konaní o dedičstve. Podľa prvej vety sa postupuje aj vtedy, ak predmetom konania o dedičstve nie je upravený byt, rodinný dom alebo garáž.

11 000

spokojných klientov, ktorým pomáhame s pohybom a samostatnosťou

Ako získať štátny finančný príspevok?
Pomôžeme vám s doplatkom k štátnemu príspevku.


Mohlo by vás zaujímať

Potrebujete poradiť?

Máte otázky alebo potrebujete poradiť?

Náš tím SPIG je tu pre vás. Neváhajte sa na nás obrátiť v prípade otázok o našich zariadeniach, inštalácii alebo čohokoľvek iného.

Vaše bydlisko, prípadne miesto realizácie
*
Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky