Dudinská minerálna voda poklad, ktorý máte na dosah

SPIG zdvíhacie zariadenia
Kúpele Turčianske Teplice
9. októbra 2015

Dudinská minerálna voda poklad, ktorý máte na dosah

SPIG zdvíhacie zariadenia

Samotní Rimania si počas pobytu nanašom území nenechali ujsť príležitosť liečiť si ňou svoje choroby a zranenia v travertínových prírodných bazénoch, ktoré tu dodnes môžu kúpeľní hostia obdivovať ako pamiatku príznačne nazvanú Rímskymi kúpeľmi.


Špecialisti z Viedne a najvzácnejší hosť
Vstredoveku sa táto voda využívala naliečbu reumatizmu, zápalov očí, kožných ochorení a chorôb tráviacich orgánov – ako sa uvádza vdielach Mateja Bela aprofesora von Crantza z18. storočia. Okolo roku 1890 zavítali do Dudiniec špecialisti zViedne. Ich úlohou bolo uskutočniť prieskum prameňov, ktoré sú na základe jeho výsledkov odroku 1894 oficiálne uznané ako liečivé, čo predstavovalo výrazný prelom v šírení povedomia o ich účinkoch. Presvedčil sa o nich aj najvzácnejší hosť – obľúbená cisárovná Alžbeta, známejšia ako Sisi. Druhá z dudinských legiend spomína Cisársku vodu, „miešaný nápoj“ zminerálnej vody avína, ktorý bol miestnym lekárnikom namiešaný napočesť vzácnej návštevy.

Kráľovná minerálnych stolových vôd
Podzemný poklad Dudiniec sa spočiatku využíval prevažne na pitné kúry – vo fľašiach sa začiatkom 20. storočia dokonca exportoval do Ameriky a Egypta. V rovnakom čase vznikol reklamný slogan „Dudinská liečivá voda, kráľovná minerálnych stolových vôd“ adoprevádzky boli uvedené aj prvé minerálne bazény – jeden dal postaviť vlastník prameňov Hugo Oberndorff pre svoju rodinu, druhý Filip Gutmann, poktorom prevzal bazén apramene doprenájmu Kálmán Brázzay zBudapešti.

Kúpele viacerých prvenstiev
Medzi kúpeľnými destináciami Slovenska patrí Dudinciam hneď viacero prvenstiev. Sú najjužnejšie situované, čomu vďačia za najvyšší počet slnečných dní v roku. Ekologicky čisté a tiché prostredie Dudiniec je tým najlepším miestom narýchle načerpanie energie. Vsúčasnosti sú najmenším mestom naSlovensku. Zároveň sa pýšia dvojitým superlatívom, aký sa len tak ľahko nevidí – patria medzi najmladšie azároveň najstaršie kúpele naSlovensku. Ako je to možné? Jednými z najmladších sú z pohľadu začatia budovania kúpeľných hotelov až v novodobej povojnovej histórii anajstaršími preto, lebo miestny minerálny prameň pomáhal ľuďom už pred dvomi tisícročiami.


Dnes Dudince okrem domácich hostí navštevujú aj klienti z Čiech, Nemecka, Rakúska, Ruska, Ukrajiny či ďalekej Kanady. Liečia si tu ochorenia pohybového aparátu, srdcovo-cievneho anervového systému, ako aj kombináciu týchto ochorení. Kúpele tiež pomáhajú pri strese a pracovnom preťažení. Horúce letné chvíle všetkým spríjemňuje Kúpalisko Dudinka, nazvané po dobrej víle zmiestnej legendy. Liečebné domy Rubín aSmaragd, Kúpeľný hotel Minerál

Kontakt:
tel.: +421 455504444 tel.: +421 455503333
rezervacie@kupeledudince.sk
www.kupeledudince.sk

Pridaj komentár

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this