Miesto, kde si hendikep dáva pauzu

SPIG zdvíhacie zariadenia
Delfínoterapia – zážitok na celý život
30. apríla 2017
SPIG zdvíhacie zariadenia
Hypoxico bunkový tréning
26. augusta 2017

Miesto, kde si hendikep dáva pauzu

SPIG zdvíhacie zariadenia

Apotom som prvýkrát prešla dverami Tvorivého ateliéru. Na niekoľko mesiacov som podľahla jeho čaru, potom som sebaisto vykročila medzi tých, ktorí hlasnejšie či potichu tvrdili, že niečo nedokážem. Avýsledok už mnohí poznajú, mnohí cítia, mnohí žijú… Tvorivý ateliér je úžasné miesto v rovnako úžasnej dedinke, oktorej existencii som dlho nevedela. Dnes ju nazývam kúsok raja. Ten pokoj… Život je tu spomalený, ľahší, ľudia sú si bližšie.
Teraz nerozprávam o dedinke na strednom Slovensku, rozprávam omieste vzdialenom polhodinu od Bratislavy.
Ale späť kateliéru… Jeho zakladateľka, Eva Jankovičová, je bývalá zdravotná sestra zkoronárnej jednotky vTrnavskej nemocnici. Videla azažila už všeličo. Po tom, ako jej synovec po úraze krčnej chrbtice ostal na invalidnom vozíku, otvorili sa jej brány do sveta hendikepovaných. Zmladého samostatného muža sa stal bezmocný muž. Doslova. A bola to práve ona, kto sním trávil najviac času. Myslím, že niekedy v tejto dobe začala sní- vať svoj sen. Aako všetci vieme, sny sa plnia asvet je plný zázračných ľudí, len ich musíme chcieť vidieť.


Eve som ponúkla spoluprácu, a tak som na istý čas bola súčasťou diania v Tvorivom ateliéri. Maľovala som sdeťmi isdospelými, s ľuďmi s hendikepom i bez hendikepu, no čoraz viac ma začal priťahovať šijací stroj. Moja kvadruparéza si na pár hodín denne brala neplatené voľno. Nie, nebolo všetko prispôsobené mne a vďaka tomu som napredovala, zdokonaľovala som sa. Pamätám si ako ma našla srotačným rezákom na látky vruke. Pozerala na mňa so zdesením aja som ju upokojovala, že sa nemá čoho báť. Kto vie, aký ostrý je rezák na látky, chápe… Naučila som sa prišpendliť látku olátku, rezať a šiť – na stroji i v ruke. O dopichaných prstoch pomlčím. Porezala som sa iba raz anebolo to nič vážne, bolo to skôr znedbanlivosti. Na svojej stránke som pravidelne uverejňovala fotky mojich výtvorov. Samozrejme, nikdy vživote sa nemôžem porovnávať so zdravými skúsenými šičkami. To proste nejde. Ale viem, že dokážem mnohé. Pri zložitejších projektoch (cháp – úroveň dvanásťročného dieťaťa) mi látky rezala Eva alebo asistentka. Predsa len ruky mi neslúžia tak, ako väčšine obyvateľstva. Najviac ma teší, že som neostala jedinou hendikepovanou návštevníčkou.
Veľmi sa teším z progresu jedného mladého dievčaťa z Galanty. Okukali to odo mňa azačali šiť – so svojou sestrou amamou. Pri rozhovore mi priznala, že je to úžasná terapia – fyzická ipsychická. Ja dnes šijem, keď mám čas (atoho mám žalostne málo) a keď som nahnevaná. Väčšina mojich priateľov vie, že sa tak najlepšie upokojím.
A fyzický tréning? Režem, špendlím, šijem, žehlím… Aopäť vinom poradí… Vstať, sadnúť si, prejsť k doske, hýbať skrehnutými prstami, ktoré doplatili na poškodenie nervu… Občas sa sama seba pýtam, ako by asi dnes vyzeral môj život, nebyť Tvorivého ateliéru. Aako by vyzeral život ľudí, ktorí sa ma rozhodli nasledovať – veď keď to dokáže ona… Mnoho „zdravých“ sa mi už poďakovalo za motiváciu. Uľudí smentálnym, či telesným hendikepom, si to viem prečítať vich očiach. Evi, ubezpečujem Ťa, že Tvoja práca má obrovský význam.

Ďakujeme.

Dagmar Sváteková Predsedkyňa OZ socialDATA

Pridaj komentár

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this