Schodolez a jeho nadštandardné funkcie, ako uľahčujú život?

Ako si správne vybrať pásový schodolez?
23. marca 2021
Prekonať schodiskové bariéry
Výlet s vozíkom
27. júla 2021

Schodolez a jeho nadštandardné funkcie, ako uľahčujú život?

Prekonať schodiskové bariéry

Prekonať schodiskové bariéry

Dnes sa budeme venovať výberu schodolezu. Konkrétne sa pozrieme na pásové schodolezy. Nadštandardné funkcie schodolezu dokážu uľahčiť každodenný život. Na trhu existujú viaceré typy od najjednoduchších po plne elektrické s mnohými funkciami. Sú to zariadenia, ktoré sa nainštalujú napevno do schodiska. Osoba s ŤZP sa prepravuje na nich na svojom vozíku za pomoci osoby obsluhujúcej schodolez.

Ako si správne vybrať zdvíhacie zariadenie, schodolez?

pásový schodolez

Pásový schodolez Sherpa

Výber správnych zdvíhacích zariadení je veľmi dôležitý. Umožní Vám omnoho ľahšie a jednoduchšie zvládnuť všetky potrebné úkony. Je to komfortnejšie riešenie pre ZŤP, ale aj jeho blízkych.

Pokiaľ máte na poschodí spálňu a na prízemí kúpeľňu, viackrát denne potrebujete tieto schody prekonať.

Pri výbere je potrebné prihliadať nielen na stav ZŤP, ale i obsluhujúcej osoby, opatrovateľa. I jeho stav je dôležitý pre to, aby sa správne a bezpečne dokázal človek prepraviť. Mnohí opatrovatelia časom môžu mať problémy s chrbticou či iné zdravotné zmeny, ktoré ovplyvňujú ich pomoc a opateru. Ak Vám na začiatku postačuje jednoduchý schodolez (Sherpa N905, N956, či N902), o pár rokov už to nemusí byť dostatočné riešenie.

Zo skúseností vieme, že mnoho ľudí po viacerých rokoch vymení jednoduchý schodolez za jeho elektrickú verziu. Ide o naklápanie ramena a prepínania medzi pásmi a kolieskam (Sherpa N957, N958, N959). Elektrické sklopenie ramena, umožňuje opatrovateľovi bez námahy naklopiť rameno schodolezu aj s osobou ZŤP  zatlačením tlačidla.

Tieto funkcie veľmi uľahčujú opateru človeka.

Určite treba premýšľať aj nad tým, že sú reálne naozaj potrebné. Môžu prepravu skutočne veľmi uľahčiť, dokonca umožniť aj tým, ktorí schodolez nemohli využívať. Môžu zabezpečiť jeho ovládanie aj nižším osobám, ktoré doposiaľ mali problém s ťažiskom pri ručnom naklápaní ramena.  Ale aj fyzicky menej zdatným osobám urobia tento výkon jednoduchým a pohodlným.

Elektrické prepínanie medzi kolieskami a pásmi umožní omnoho ľahší pohyb na medzipodestách či rovných úsekoch. Osoba nemusí schodolez nakláňať do vhodného uhla, aby na rovine išli kolieska, nie pásy.

Elektrické funkcie ovládate jednoduchým stlačením tlačidla, úplne bez námahy. Práve toto vám uľahčí každodenné presúvanie svojho blízkeho človeka. A umožní plnohodnotne využívať toto zariadenie na bezbariérovú prepravu po schodiskách.

Na všetky schodolezy či iné zdvíhacie zariadenia, môže osoba s ŤZP získať štátny príspevok až do 98% z ceny zariadenia, až do sumy 11 617,88EUR.

Comments are closed.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this