Stropný zdvihák je možné využiť aj pri Hipoterapii. Konštrukcia pre hipoterapiu je odporúčaná iná ako pri bežnom používaní stropného zdviháka.
Pri hipoterapii je možné použiť stropný zdvihák, nie len pri nastupovaní na koníka, je možné pre uistenie sa, že nám dieťa/pacient nespadne je možné prevádzať hipoterapiu aj priamo vo vaku.
Takže táto pomôcka pomôže už pri nastupovaní a pri montáži točne je možná aj varianta jazdenia v kruhu. Tak môžu hipoterapiu praktizovať aj klienti, ktorý sa nedokážu na koni udržať bez pomoci.
Točňa je koľajnicový systém do ktorého je zakomponovaný stropný zdvihák. Je ukotvená na jednom mieste v strede priestoru v ktorom chceme previesť klienta.
Klient v domácnosti stropný zdvihák získava vďaka príspevku od UPSVaR a doplatku cez KLUB SPIG. Takúto možnosť hipoterapeuti žiaľ nemajú, ale vždy sa dá nájsť cesta.
Veľmi ľahko môže slúžiť aj pokiaľ sa klient nedokáže udržať v sedle bez pomoci.
Vak stropného zdviháka sa pripína na rameno, ktoré je spojené s pohonom – Lunou. Luna je časť stropného zdviháka, v ktorej sa nachádza motor, ktorý navíja popruh. Navíjanie sa ovláda ovládačom, popruh je 2200 mm dlhý. Stropný zdvihák môže jazdiť v koľaji, aj také riečenie sa dá použiť pri hipoterapii. Pokiaľ si vyberiete točňu motor – Luna bude upevnený napevno na kolaji, ktorá sa bude otáčať podľa potreby. Stropný zdvihák pre hipoterapeutické centrum bol navrhovaný, aby pomáhal dennodenne, prakticky neustále, je potrebné akurát vkladať ovládač, ktorý je zároveň aj nabíjačkou do oddychovej stanici – nabíjacieho bodu.
Keď sa rozprávame s klientom o možnosti stropného zdviháka, vždy preňho nakreslíme projekt.