Súhlas spoluvlastníkov so zdvíhacím zariadením v bytovom dome

Príspevok na opravu pomôcky
Peňažný príspevok na opravu pomôcky
9. apríla 2015
Súhlas vlastníkov bytov v dome
Súhlas vlastníkov bytov v dome pri montáži zdvíhacieho zariadenia už nie je potrebný.
8. januára 2020
Súhlas spoluvlastníkov so zdvíhacím zariadením v bytovom dome

Súhlas spoluvlastníkov so zdvíhacím zariadením v bytovom dome s umiestnením zdvíhacieho zariadeniaNie ste sami, sme v tom s vami.  Na domovej schôdzi  vysvetlíme susedom.

      Pokiaľ bývate v bytovom dome a schodisko, ktoré je spoločné s vašimi susedmi vo vchode Vám spôsobuje z dôvodu zníženej pohyblivosti, alebo trvalej imobility problém budete potrebovať súhlas spoluvlastníkov bytového domu s inštaláciou zariadenia, ktoré pre Vás odstráni tieto bariéry.

 

Jedná sa o veľmi citlivú tému. Strata možnosti presúvania sa po schodisku sa totiž môže prihodiť každému. Kvôli nepríjemnej chorobe, vysokému veku, následkom po úraze, autohavárii. Je potrebné si uvedomiť, že presun po schodisku je pre osoby so zdravotným postihnutím nebezpečný, často krát  nemožný. Práve preto aj na Slovensku funguje zákon č. 447 O kompenzáciách ťažkého zdravotného postihnutia. Vďaka nemu si osoby so zdravotným postihnutím majú nárok žiadať príspevok na zdvíhacie zariadenie, ktoré im má uľahčiť ich každodenný život.

Pokiaľ sa príspevok prizná, klient získa prostriedky na financovanie takéhoto zariadenia.

Výrobca zariadenia však ešte nemôže namontovať schodiskovú plošinu, stoličkový výťah, alebo zvislú plošinu. Budete potrebovať súhlas ostatných vlastníkov bytov vo vašom vchode.

My v SPIG, s.r.o. Vás v tom nenecháme samých. Sme ochotní prísť na domovú schôdzu a vyjasniť konkrétne riešenie vašim susedom.


Najčastejšie obavy susedov

Zariadenie bude na schodisku prekážať pri sťahovaní.

,, Zariadenie naprojektujeme tak, aby ono samotné na schodisku neprekážalo, v pokojovom režime bude odstavené v parkovacej stanici na podeste, prípadne pod schodmi. Na schodisku síce ešte stále zostáva dráha no tá v prípade stoličkového výťahu zaberie maximálne 12 cm zo šírky schodiska a 45 cm do výšky.

Montuje sa po vnútornej strane a nijak neobmedzuje funkciu zábradlia. V prípade schodiskovej plošiny sa dráha zariadenia montuje na stenu, alebo opäť po vnútornej strane schodiska. Dráha sa vyrába z nerezu, jej vrchné madlo slúži ako dokonalé zábradlie a montuje sa z boku do schodiska, vďaka čomu nezaberá viac priestoru na schodisku než súčasné zábradlie. Schodisková plošina umožňuje samostatnosť osobám na invalidnom vozíku, zároveň je možné ju ovládať na diaľku, parkovanie rovnako ako pri stoličkovom výťahu bude mimo schodiska. “

Čo ak sa zdvíhacie zariadenie poškodí, kto to bude platiť?   

,,Pokiaľ nám nahlásite poruchu naše servisné oddelenie zariadenie opraví. Prostriedky, ktoré je potrebné vynaložiť na takúto opravu opäť hradí štát, preto sa vaši susedia nemusia báť o to, že by Vám museli hradiť opravu v prípade, že by pri sťahovaní spadla na dráhu nábytková skriňa, alebo podobne.“

Kto bude platiť za elektrinu ?

„Hoc chod týchto zariadení si nevyžaduje veľkú spotrebu elektriny, najčastejšie si pri montáži ťaháme prípojku priamo z bytu klienta. “

 


šikmá schodisková plošina bezbariérové riešenie

zvisla-plosina-os200

 

 

 

 

 

 

 


 


Pokiaľ napriek týmto argumentom sa nám nepodarí presvedčiť obyvateľov vášho vchodu k vyjadreniu súhlasu s montážou zdvíhacieho zariadenia, ešte stále je tu možnosť použiť schodolez. Jedná sa o prenosné zariadenie a na jeho použitie netreba súhlas.

 

Comments are closed.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this