Tajomstvo dlhovekosti v úlohe liečby spektra autistických porúch

SPIG zdvíhacie zariadenia
Batesova metóda
13. januára 2016
SPIG zdvíhacie zariadenia
Zraková stimulácia
4. marca 2016

Tajomstvo dlhovekosti v úlohe liečby spektra autistických porúch

SPIG zdvíhacie zariadenia

Vsúčasnosti sa autizmus považuje zaneurovývinové ochorenie, ktoré sa objavuje vo veľmi skorom období života pri vývoji centrálneho nervového systému. Keďže sa uautistov stretávame s veľkou rôznorodosťou príznakov, je predpokladaná iveľká variabilita príčin vzniku. Podľa alopatickej medicíny je dôvodom vzniku autizmu genetika v súhre s vplyvom prostredia. Po celom svete prebieha množstvo klinických štúdií, ktoré popisujú či už anatomické zmeny mozgu autistov, alebo zmeny naúrovni bunkových štruktúr, poruchy imunity, zmeny chromozómov či iné genetické odchýlky. Preto je autizmus veľkou výzvou pre vedcov, aby sa odhalila príčina jeho vzniku amohlo sa zamedziť jeho ďalšiemu nárastu, ktorý má v posledných desaťročiach tendenciu stúpať. Oproti modernej medicíne stojí medicína stará 5000 rokov – Ajurvéda, ktorá je rešpektovaná ako jeden zo svetovo najstarších systémov medicíny a ktorá sa na autizmus ajeho etiológiu pozerá ziného uhla pohľadu. Jedným zfaktov, ktoré prispievajú krozvoju autizmu, je myšlienka nesprávneho metabolizmu serotonínu vmozgu acentrálneho nervového systému. Autistickí pacienti majú preukázateľne zvýšené problémy strávením arôzne intolerancie. Konečné stanovisko vo výskume príčin vzniku a rozvoja autizmu podľa ayurvédskych odborníkov a lekárov je teória, že toxíny z nesprávneho metabolizmu spôsobujú nerovnováhu v tele, a to ovplyvňuje riadenie všetkých duševných funkcií, ako je reč, koncentrácia, pamäť, učenie aneurologické reakcie. Preto liečba autizmu je zameraná naodstránenie toxínov ztela. Zvlastnej skúsenosti človeka, ktorý žije vsú- lade so stravovacími postupmi auyrvédy kvôli celkovému zdraviu a zároveň medika, študujúceho ayurvédsku medicínu, vidím výsledky vliečbe ochorení odstránením toxínov tzv. Ama ztela anásledným správnym nastavením stravovacieho režimu.
Potraviny preukazujúce najväčšiu precitlivelosť amajúce najväčší dopad pri rozvoji autizmu sú:
• mliečne výrobky (najmä fermentované, zrejúce syry),
• zelenina (baklažán, paradajky, zemiaky apaprika) ,
• citrusové plody,
• arašidy,
• konzervačné látky, farbivá, insekticídy, pesticídy aťažké kovy.
Nutričné zlúčeniny z týchto potravín môžu brániť správnemu metabolizmu serotinínu a rovnako prispievať k gastrointestiálnym poruchám (nesprávnemu metabolizmu), čím sa naďalej vytvárajú toxíny v tele, čo vedie k zhoršeniu autistických prejavov. Je pravdepodobné, že citlivosť napotravu vyplývajúca z nesprávneho trávenia potravín je často v dôsledku oslabeného tráviaceho a imunitného systému. To často spôsobuje autoimunitný útok a odpoveď podobnú alergickej reakcii.
Ayurvéda odporúča na zlepšenie a podporu trávenia: zázvor, dlhé čierne korenie aTrikatu (čo je kombinácia zázvoru adlhého čierneho korenia) používajúcu nastimuláciu a produkciu tráviacich enzýmov a podporu vstrebávania základných živín. Okrem gatrointestiálneho traktu tu kľúčovú úlohu zohráva dobrý imunitný systém, kčomu tieto dietetické opatrenia prispievajú vnemalej miere.

Ďalšou podporou imunity je tiež užívanie bylín:
1. tinospora srdcolistá (podpora trávenia, metabolizmu aimunity),
2. amalaki (antioxidant),
3. čierne dlhé korenie (stimulácia srdcovej činnosti, zažívanie)
4. kozinec blanitý (imunita, antioxidant)

Som presvedčená, že prírodná liečba demonštruje sľubné účinky ako zlepšenie kognitívnych funkcií a ich odozvu v liečbe autizmu. Podpora využívania prírodných doplnkov pri regenerácii neurónov vykazuje významné zlepšenie funkcie neurónov voblastiach mozgu spojené sučením apamäťou. Esenciálne mastné kyseliny majú priaznivé výsledky a merateľné zlepšenie u autistických detí.
Niektoré zpotravinových zdrojov omega-3 a omega-6 mastných kyselín sú ryby a kôrovce, ľanové semienko, konopný olej, Chia semená, tekvicové semienka, slnečnicové semená, listová zelenina a vlaš- ské orechy. Esenciálne mastné kyseliny sú prítomné aj v masle a ghí. Okrem esenciálnych mastných kyselín niekoľko bylín, ako Gotu Kola, Bacopa monnieri, Jinan, Mucuna pruriens aAshwagandha, preukazujú signifikantný vplyv nazvýšenie prekrvenia mozgu, zlepšenie duševných síl, koncentráciu, pamäť a celkové zlepšenie kognitívnych funkcií. I keď nie všetky deti s autizmom ukazujú agresiu, ktorá sa prejavuje v násilí, vrátane sebapoškodzovania a emocionálnych výbuchov, účinnou bylinou nazníženie týchto prejavov je už spomínaná Bacopa monnieri.
Okrem bylín je možné riešiť agresívne tendencie u autistických detí pravidelnými masážami s olejmi Gotu Kola, santalového dreva, levandule aoleja zruže, poskytujúce upokojenie aúľavu. Okrem toho, že majú tieto masáže upokojujúci účinok, tiež stimulujú reakciu neurónov medzi mozgom arôznymi časťami tela. Výskum preukazuje, že masáž zlepšila očný kontakt, zmiernila stereotypné správanie, zlepšila spánok a prispela k lepším sociálnym interakciám.

Čo povedať nazáver? Ako vidíme, tisíce rokov starý medicínsky systém nám ponúka možnosti pri zmiernení prejavov autizmu úplne jednoduchými krokmi – odstránením toxínov ztela, správne nastavenými stravovacími návykmi, masážami a podpornou bylinnou liečbou. A aj keď v súčasnej dobe liek na autizmus neexistuje, výskum spolu s liečebnými výsledkami východnej medicíny (bez účasti akýchkoľvek náboženských či filozofických vplyvov) poskytujú niekoľko užitočných poznatkov apomáhajú pri zmiernení príznakov spojených s autizmom. Prostredníctvom strategických riešení vspojení sbylinnou liečbou, masážami ainými účinnými terapiami, ktorých je niekoľko, majú deti či dospelí sautizmom stať sa funkčnými, prispievajúcimi členmi vrodinách akomunitách.

Puranjot Kaur, AdvaitaLife o.z.

Kontakt:
AdvaitaLife o.z.
29. augusta 35,
05701 Poprad
tel.: +421 948046779
e-mail: advaitalifeatelier@gmail.com
FB: AdvaitaLife

Február 2016

Pridaj komentár

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this