TÚŽOBNÍK BRESTOVÝ (Filipendulaulmana (L.) Maxim).

SPIG zdvíhacie zariadenia
Slonia slza
15. februára 2015

TÚŽOBNÍK BRESTOVÝ (Filipendulaulmana (L.) Maxim).

SPIG zdvíhacie zariadenia

Zber a úprava Zberajú sa kvitnúce vrcholčeky stoniek akvety. Sušia sa vtieni alebo vumelých podmienkach pri teplote do40°C. Účinné látky Silica túžobníka obsahuje melylester kyseliny salicylovej asalicylaldebyd sprotizápalovými účinkami. Preto ju často nazývajú aj rastlinným salicylátom, podobne ako vŕbu bielu. Medzi liečebne cenné látky patria aj flavonoidy (spireoxid, beliotropín), taniny aminerálne soli, ktoré pôsobia močopudne.

Liečivé účinky
Droga túžobníka sa využíva ako prostriedok:
• proti reumatizmu adne,
• proti chrípke, zvýšenej teplote, bolesti hlavy,
• pôsobiaci močopudne pri chorobách močového mechúra aobličiek.

Sušený túžobník sa používa na čaj a kúpeľ nôh pri nachladnutí, horúčke a nepokoji, pri zadržiavaní vody, kameňoch alebo pri kúrach naprečistenie krvi. Stopky sa zviažu dometličky avyvesia sa nasušenie natienistom, vzdušnom asuchom mieste; prípadne sa pod metličku podloží kus látky, lebo kvety sú krehké aľahko sa odlamujú. Suší sa, až kým ľahko nešuští pri dotyku akým sa stopky nelámu. Potom olámať kvety alisty auložiť donádoby aspotrebovať doroka. Z kvetov sa kedysi získavala mandľová aróma pre medovinu azaváraniny. Sušené kvety sa kládli dovrecúšok adoprádla, aby odplašili mole.
Čaj ztúžobníka (kvety alebo listy) sa používa ako podporná liečba pri prechladnutiach aako močopudný apotivý prostriedok, niekedy aj pri reumatizme (nedoložená účinnosť), pri žalúdočných vredoch, bolestiach hlavy, hnačkách, pálení záhy achrípkových infekciách.

2,5 až 3,5g túžobníkového kvetu alebo 4-5g túžobníkového listu sa zaleje horúcou vodou a nechá sa 10 minút lúhovať. Viackrát cez deň vypiť šálku horúceho čaju.

Obklady sčerstvými listami
Pri zápaloch hrudníka, poruchách prekrvenia, ekzémoch, psoriáze, akné, migréne ahorúčke. Nepoužívať pri tehotenstve a dojčení, nevhodný pre astmatikov amalé deti. Pri dlhodobom používaní môže viesť kproblémom so žalúdkom alebo črevom. Vkadidlách harmonizuje avytvára pokojnú, vyrovnanú atmosféru. (Používa sa predovšetkým kvet.)

Kadidlo z listov: korenisté, tabakovité; zmierňuje emócie a po hádke vyčistí atmosféru. Kvet i list sa používajú v kadidlových zmesiach lásky. Kelti ho pá- lili ako ochranu proti duchom adémonom. V Dánsku slúžil na odhalenie zlodejov tak, že obvineného ním okiadzali. Vkadidlách sa dobre znáša scytisom, canellou, labdanom, tolubalzámom, myrhou, fialkou, angostúrou, slamihou amandľovníkom.

Použitie
Zápar Pripraví sa zjednej lyžičky sušených kvetov a pohára horúcej vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa pijú 2-3 poháre denne.

Poznámky
Vhomeopatii sa tinktúra zčerstvého koreňa túžobnika brestového používa pri akútnom reumatizme, dne, bežných ochoreniach, bolestiach hlavy, ochoreniach obličiek amočového mechúra. Vľudovom liečiteľstve sa rovnako využíva aj túžobnik obyčajný (Filipendula hexapetala), ktorý rastie nasuchých lúkach avo svetlých lesoch, často navápenatej pôde. Kvety majú 6 korunných lupienkov alisty podobné papradiam.
Niektorí ľudia si tú- žobník zamieňajú s udatníkom lesným (Aruncus silvester) alebo niektorým z tavoľníkov (Spirea sp.). Sú to všetko príbuzné rody, patriace do čeľade ružovitých. Na prvý pohľad majú podobné koncové súkvetia malých a veľmi jemných, zväčša bielych alebo ružových kvietkov. Tavol’niky sú však dreviny – kry, ktoré sa pestujú v záhradách v mnohých okrasných formách. Vo voľnej prírode sa vyskytujú zriedka.
Udalník a túžobník sú trváce byliny. Morfologickou analýzou ich odborník ľahko rozlíši. Pre zberateľov liečivých rastlín však stačí, ak siahnu poich latinskom názve. Dozvedia sa, že udatnik pripomína mocnejšiu priamu trstinu, zatiaľ čo kvety túžobníka sú ovisnuté (pendule) alisty pripomínajú paprade (filix).

Október 2014

Pridaj komentár

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this