Voda deti lieči aj zabáva

SPIG zdvíhacie zariadenia
Klub SPIG
7. decembra 2015
SPIG zdvíhacie zariadenia
Pomôcky pri inkontinencii
7. mája 2016

Voda deti lieči aj zabáva

SPIG zdvíhacie zariadenia

Nevidela som natom nič zlé, niektoré dieťa to zvládalo lepšie, iné horšie. Potom som sa ale dostala kintuitívnemu plávaniu kBlanke Sudíkovej Kolárovej, ktorá je zakladateľkou metódy intuitívneho plávania vČechách aučí svojou metódou plávať deti už dvadsať rokov.
Včom je iná? Vprvom rade, že rešpektuje všetky zákonitosti detského vývinu. Stará sa nielen omotorickú stránku, teda, že dieťa sa učí plávať spôsobom, ktorý rozpúšťa napätie vo svaloch tým, že sa vo vode uvoľňuje, nie sťahuje. Všíma si slabšie partie, ktoré dieťatko úplne prirodzene zaúčasti rodiča spevňuje. Tam, kde sú svaly stiahnuté, tie sa dotykom apohybmi snaží uvoľniť. Preto pri tomto spôsobe učenia sa veľmi rýchlo dieťa motoricky vyvíja aniektorí ju prirovnávajú ku jemnejšej forme Vojtovej metódy. Čo je podstatné, že je odieťa postarané aj zhľadiska duševného.
Základom celého človeka, jeho citového vývinu, je dôvera. Dôvera v najbližších. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale už aj spôsob vedenia pôrodu, odnímanie dieťaťa popôrode odmatky, sú pre dieťa prvotným traumatickým zážitkom. Preto je toto plávanie veľmi úzko späté vo vzťahu dieťa rodič. Rodič je ten, ktorý určuje, doakej miery bude tráviť dieťa pod vodou, pretože sa nevyučuje nasilu, ale príkladom.

Rodič učí dieťa to, čo sám zvláda aukazuje dieťaťu, čo je bezpečné. Keďže voda je pre dieťa nové prostredie, nikdy dotohto prostredia nesmie ísť samé, ale spolu srodičom. Má tak možnosť ho vidieť, byť tam sním. Prehlbuje sa medzi dieťaťom arodičom dôvera, učia sa spolu niečo nové, sú vtesnom kontakte, preto aj prvé nové pocity pod vodou (ktoré sa nazačiatku môžu niekedy zdať ako šok) trvajú krátko, pretože rodič má možnosť sa veľmi rýchlo postarať odieťa aupokojiť ho. Blanka Sudíková Kolárová takto učí deti plávať skoro už odnarodenia.
Do prvého polroku je to plávanie vo vani, potom sa deti učia plávať vbazéne, ktorý je slaný ateplý. Vtakejto vode deti neštípu oči a vedia sa v nej pohodlnejšie pohybovať.
Tak si rodičia a dieťa zažívajú skúsenosti, ako ich malé dieťa vyjadruje strach, hnev, radosť, všetky druhy emócii apriamo sa majú možnosť učiť reagovať nane tak, aby sa deti posúvali dopredu aučili sa niečo nové. To, čo mňa zaujalo, ako detského psychológa, ktorý sa zaoberá detským prežívaním, že vspojení spohybom sa aj detské strachu, úzkosti odstraňujú oveľa rýchlejšie ako vpracovni.

Preto poskúsenostiach som sa rozhodla priniesť takéto plávanie aj naSlovensko. Keďže žijem v Tatrách, prišlo mi to ako výborné miesto, kde sa dá skĺbiť pobyt vprírode aplávanie. Už druhý rok sme toto plávanie zorganizovali vzime abolo spojené aj slyžovaním. Ale plánujeme takéto kurzy plávania robiť vo všetkých ročných obdobiach aspájať tak relax awellness priamo so športovaním. Je to výborný základ ktomu, aby sme mali zdravé deti anaučili ich oddychovať spôsobom úplného uvoľnenia, čo verím, že ich učí zároveň mať pomôcku, ak prežívajú ťažšie časy alebo ak budú preťažené, unavené. Výsledkom sú deti, ktoré sa vody naozaj neboja, nerobí im problém žiadna hĺbka, vedia si to vnej poriadne užiť.

Mgr.Gabriela Bačová

Mgr.Gabriela Bačová riaditeľka OZ Oco, mama aja
Dolný Smokovec 66,
05981 Vysoké Tatry
tel. 0918339435, 0903827972
e-mail: gabriela.bacova@omaja.sk
http://www.omaja.sk/

Pridaj komentár

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this