Výsledky testovania schodolezov

Nakladanie schodolezu do auta
Nakladanie schodolezu do auta
24. októbra 2020
schodolez Banská Bystrica
Schodolez pre imobilných – Banská Bystrica
5. novembra 2020

Výsledky testovania schodolezov

výsledky testovania schodolezov

Výsledky testovania schodolezov

Testovali sme nové KSP sherpa schodolezy od SPIG, s.r.o. Prečítajte si výsledky testovania.

výsledky testovania schodolezov

Výsledky testovania schodolezov

Atribúty, ktoré sme zahrnuli do testu

– rýchlosť upínania

-rýchlosť presunu

-pohodlie

-ľahkosť manipulácie

-výdrž batérie


Ako prvý sme testovali model shrepa n906. 

Jedná sa o schodolez s doprovodom, ktorý sa ľahko ovláda. Všetko ovládanie sa nachádza na vrchnom panely.

Schodolez sherpa n906

Schodolez sherpa n906

Upínanie, je naozaj rýchle. Postačí pristaviť schodolez za vozík, uvoľniť rameno a pripnúť rameno k vozíku. Následne sa rameno s vozíkom v ktorom sedí sám pán klient, v našom prípade Miška 🙂 môže spojiť so schodolezom. Celý proces je jednoduchý. Ukončuje sa zapnutím bezpečnostného pásu a vložením kľúčika do schodolezu.

Schodolez upínanie

Schodolez upínanie

Presun po schodisku je stanovený normou, maximálny možný je 9m/minútu. To znamená, že na druhom poschodí ste bez problémov do dvoch minút. My sme testovali na schodisku pred SND v Bratislave. Je tam len pár schodov, tie sme prešli naozaj za malú chvíľku. Po presune bolo opäť potrebné odopnúť rameno, pás, uvoľniť Miške vozík a celý proces bol hotový.

presun po schodisku

Presun po schodisku

Pohodlie komentuje Miška Balcová:
,,Na schodoleze sa mi po schodisku presúva naozaj príjemne. Je to rýchle, ľahké a hoc to občas mierne zatrasie cítim sa bezpečne.“

Miška Balcová - zlatá paralympionička z Rio 2016

Miška Balcová – zlatá paralympionička z Rio 2016

Manipulácia je jednoduchšia. Pri starších typoch schodolezov bolo potrebné bezpečnostnú poistku a odblokovanie ramena obsluhovať nohou. Často krát to komplikovalo situáciu pre doprovod najmä v úzkych priestoroch. Tieto schodolezy majú všetko ovládanie navrchu. Je to veľká výhoda 🙂

Výdrž batérie sme neboli schopní otestovať pri tejto príležitosti. Spoliehame sa preto na výrobcu. Batérie majú dokopy 24V. Na jedno nabitie je možné prejsť 40 poschodí, to by malo stačiť pri každodennom používaní na celý týždeň. Pokiaľ sa schodolez nepoužíva každý deň, je potrebné ho nabíjať aspoň 2 krát do mesiaca. 

Bezplatné odskúšanie

 

schodolez sherpa n906 2

Schodolez sherpa n906 2

po rovnej ploche

po rovnej ploche

bod ťažiska

bod ťažiska

zapínanie pásu

zapínanie pásu

pohyb po schodoch

Pohyb po schodoch


Následne sme testovali model shrepa n959.

Je to schodolez, ktorý dokáže presúvať po schodisku osobu na elektrickom vozíku. Niektoré elektrické vozíky vážia aj 70 kg. A preto schodolez pre elektrický vozík musí mať o niečo robustnejšiu konštrukciu, nájazdové rampy a pohon sklápania.

Upínanie
Za pomoci pohonu sklápania si zložíme rampy do vodorovnej polohy. Proces trvá do 10 sekúnd. Miška nemala najmenší problém následne nacúvať na nájazdy s vozíkom. Opäť sme pripli rameno a zapli pás.  

schodolez elektrický vozík 2

Cúvanie na nájazdy 1

Cúvanie na nájazdy

Cúvanie na nájazdy

Za pomoci pohonu sme preklopili Mišku sediac na elektrickom vozíku do polohy v ktorej sa bude presúvať po schodoch. Proces je o niečo dlhší ako pri schodoleze pre mechanický vozík.

elektrické sklápanie

elektrické sklápanie

Presun po schodisku je opäť limitovaný normou, rýchlosť je rovnaká ako v prvom prípade – 9m/minútu. Je vhodné spomenúť aj presun po rovnej ploche. Sherpa n959 má totiž jedinečnú technológiu výsuvných koliesok, vďaka ktorým sa ľahko posúva po rovinke aj osoba sediaca na ťažkom elektrickom vozíku. To je top vlastnosť a dá sa objednať aj k schodolezu pre mechanické vozíky.

schodolez elektrický vozík

po schodoch so sherpou n959

Pohodlie komentuje Miška Balcová:

 

,,Ja sama používam elektrický vozík K-energy. Je ľahučký, ľahko sa skladá. Pre mňa je najdôležitejšie, že s ním môžem cestovať v lietadle. Batérie sa dajú vybrať a hodiť do tašky. Veľmi oceňujem, že existuje schodolez pre elektrické vozíky. Je pohodlný 🙂 „

Miška Balcová - schodolez pre el-vozík

Miška Balcová – schodolez pre el-vozík

Manipulácia si nevyžaduje žiadnu fyzickú námahu, pretože všetkú prácu za nás urobí stroj. Pohon naklápania a výsuvné kolieska pre pohyb po rovnej ploche spravia všetko za vás, stačí poznať postup. Ten sa pritom naozaj ľahko naučíte.

pohyb po rovnej ploche

pohyb po rovnej ploche

 Výdrž batérie – rovnaká ako pri schodoleze sherpa n906. 

Bezplatné odskúšanie

 


Chceme sa srdečne poďakovať Miške Balcovej – zlatej paralympioničke z Ria 2016   za to, že s nami testovala 🙂 schodolezy a chceme jej zapriať veľa nových úspechov ako v osobnom, tak aj v profesionálnom živote.

spoločná fotka

spoločná fotka

Comments are closed.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this