XII. celoslovenská abilympiáda 2014

SPIG zdvíhacie zariadenia
Banská Bystrica svietila v mesiaci Apríl na modro
17. februára 2015

XII. celoslovenská abilympiáda 2014

SPIG zdvíhacie zariadenia

Usporiadateľom prvých desiatich celoslovenských abilympiád v rokoch 1994– 2010 bol Zväz telesne postihnutej mládeže (ZTPM)a Ideálna mládežnícka aktivita (IMA). Víťazi týchto súťaží sa zúčastnili na celosvetových abilympiádach v roku 1995 v Austrálii, v roku 2000 v Českej republike, v roku 2003 v Indii, v roku 2007 v Japonsku a v roku 2011 v juhokórejskom Soule.

Usporiadateľom jedenástej celoslovenskej abilympiády v roku 2013 bola už Slovenská abilympijská asociácia (SAA), ktorá združuje Zväz telesne postihnutej mládeže (ZTPM), Ideálnu mládežnícku aktivitu (IMA) a ďaľšie organizácie podporujúce „Abilympijské hnutie“.

V porovnaní s minulými ročníkmi súťaže bolo v tomto ročníku niekoľko zmien. Konanie súťaže sa presunulo do priestorov hotela SoreaRegia vBratislave.Tento rok súťažilo 150 súťažiacich z celého Slovenska v24 súťažných disciplínach. Môžu súťažiť rôzne postihnutí ľudia (zrakovo, sluchovo, telesne, mentálne alebo vnútorne). Neberie sa ohľad na druh a stupeň postihnutia – záleží len na odvedenej práci. Abilympiáda je olympiáda pracovných schopností a zručnosti rôzne postihnutých ľudí a všade na svete sa usporiadatelia snažia ukázať aj možným zamestnávateľom aj širokej verejnosti, že naše výsledky môžu byť zaujímavé a že sme často rovnocennou konkurenciou ľuďom bez postihnutia.

V piatok 10.10.2014 vo vstupnej hale hotela prebiehala prezentácia, registrácia, ubytovanie účastníkov a večer prebehlo Otvorenie XII. celoslovenskej abilympiády s bohatým kultúrnym programom. Stretli a zvítali sa tu starí známi, ale začali vznikať aj nové priateľstva. Vtýchto chvíľach som si uvedomila aké to je keď sa dotknem srdca svojho priateľa vcelej jeho šírke ahĺbke.

Spoznávam, čo si myslí ačo cíti. Vidím, čo naňho pôsobí ačo ho ťaží. Zriekam sa posudzovania ahodnotenia – jednoducho sa len pozerám aprijímam všetko tak, ako to je. Kto spoznal priateľa vcelej jeho hĺbke, ten sa bude pozerať inakšie aj na ostatných ľudí. Anebude ich súdiť. Ľudia bez priateľov omnoho ťažšie prekonávajú rany osudu akrízy. Kto vtakýchto chvíľach stojí pevne po boku, preukazuje sa ako priateľ a práve aj to je posolstvom abilympiády.

Počas soboty 11.10.2014 prebehli dve vlny súťaží,1. počas dopoludnia a 2.popoludní. Najväčší záujem súťažiaci prejavili o vyšívanie plným stehom, servítkovú techniku, aranžovanie kvetov, paličkovanie, košikárstvo, modelovanie z hliny, výrobu svadobného predmetu, ozdobovanie medovníkov a studenú kuchyňu. Mňa zaujala výroba svadobného predmetu, kde cieľom bolo predvedenie profesionálnej zručnosti a fantázie pri zhotovovaní spomienkového darčeka pre svadobných hostí ľubovoľnoutechnikou z akéhokoľvek materiálu:
a)menovku k svadobnému stolu,
b)spomienkový darček pre svadobných hostí.

A ako druhú súťažnú disciplínu som si vybrala studenú kuchyňu. V1. časti bolo zadanie :príprava kanapiek („jednohubiek“)-max.3 druhov zo surovín dodaných organizátorom. A v2. časti – príprava studeného zeleninového šalátu zo surovín dodaných organizátorom, pričom súťažiaci si mohol priniesť zálievku alebo dressing. Popustila som uzdu svojej fantázii a odmenou mi boli dve 1.miesta vsúťažnej disciplíne výrobu svadobného predmetu a aj v disciplíne studená kuchyňa.

Večer sa v hlavnej kongresovej miestnosti konal slávnostný záver abilympiády kde sa odovzdávali ocenenia a účastníkov bavila hudobná skupina SENZUS. Odmenou pre víťazov v jednotlivých kategóriách boli hodnotné vecné ceny a miestenka na celosvetovú abilympiádu vo Francúzsku. Tento ročník Abilympiády mal aj jubilejný charakter, keďže organizátori oslavovali 20 rokov, odkedy sa na Slovensku uskutočnila prvá slovenská abilympiáda a tak čerešničkou na torte bola chutná torta.

Každý človek nosí vsebe Pandorinu skrinku nešťastia, chorôb asmútku. Zároveň má každý vo svojom vnútri ukrytý aj bájný roh šťastia aradosti. Podľa akého kľúča sa otvára skrinka azaznieva roh?Na svete je veľa ľudí, ku ktorým sa matka príroda zachovala kruto, ktorí žijú spečaťami nešťastných náhod, ktorým sa až priveľmi otvorila zlovestná Pandorina skrinka.

Aj mi postihnutí žijeme medzi Vami, snezlomnou vôľou nájsť si svoje uplatnenie aaspoň kúsok obyčajného ľudského šťastia. Naše cesty sa rôzne pretínajú .Práve možno aj abilympiádou chceme všetkým dokázať, že telesne postihnutí nepotrebujú prázdne ľutovanie, nejde nám osentimentálne obrázky znášho života, len preto, že nám osud nežičil. Chceme, aby sa konečne prelomili bariéry ľahostajnosti abezcitnosti, a čo môžeme dokázať, ak dostaneme šancu.
Janka Truhlíková Prekopová

november 2014

Pridaj komentár

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this