Pokiaľ Vám výťah zastáva v medziposchodí, rovnako Vás čaká prekážka, ktorou sú schody. Aj v tomto prípade je možné použiť schodiskovú plošinu, je však častokrát potrebné ju vyrobiť na mieru kvôli malému priestoru medzi výťahom a schodiskom. Vyhovovať môže aj stoličkový výťah, záleží od vašej predstavy o zdvíhacom zariadení. Samozrejme uplatniteľný je aj schodolez. Jedná sa o prenosné zdvíhacie zariadenie. Pokiaľ máte vo vchode viaceré schodiskové bariéry, môžete ich odstrániť naraz jedným zariadením – schodolezom. .
Byt na prvom, druhom, treťom poschodí v bytovke bez výťahu
Úplnú samostatnosť pre hendikepovaných zabezpečujú napevno inštalované zdvíhacie zariadenia (stoličkový výťah, schodisková plošina, zvislá plošina). V prípade, že bývate nanajvýš na 2. poschodí bytového domu bez výťahu cena týchto zariadení sa Vám zmestí do výšky príspevku s doplatkom od KLUBU SPIG. Pre inštaláciu schodiskovej plošiny, alebo stoličkového výťahu je potrebný súhlas s ostatnými vlastníkmi bytov vo vchode. Pokiaľ to má spôsobovať problém, bezbarierovosť môžete riešiť schodolezom. Keďže nie je napevno namontovaný do schodiska, ale prenosný, nevyžaduje si súhlas ostatných.
Pokiaľ bývate v bytovom dome bez výťahu na vyššom poschodí práve schodolez môže byť vašim riešením. A to aj preto, že zariadenia ktoré sa montujú napevno sa po schodisku pohybujú po dráhe ktorá spĺňa aj úlohu zábradlia s madlom (šikmá schodisková plošina), alebo vďaka koľaji (stoličkový výťah). Ak by ste mali záujem o schodiskovú plošinu, alebo stoličkový výťah na 4. poschodie , je potrebné si uvedomiť, že tu hovoríme o dráhe ktorá má viac ako 25 metrov. Takéto riešenie je dosť finančne náročné, pričom schodolez Vám dokáže pomôcť prekonať takúto vzdialenosť rýchlosťou 5,5 m/min za pomoci jedného asistenta za zhruba štvrtinové náklady. Pre zhrnutie odporúčaní a riešení v prípade, že Váš byt sa nachádza na vyšších poschodiach v bytovom dome bez výťahu vraciame sa naspäť k dvom alternatívam. Zvislá plošina, alebo schodolez. Z týchto dvoch variánt Vám schodolez ušetrí náklady, na druhej strane zvislá plošina zvýši Váš komfort. Rozhodnutie je na Vás.
Pokiaľ schodisko bytového domu obsahuje medzi-schodiskový priestor ,,zrkadlo“, ktoré má aspoň 1200 mm môžete rozmýšľať aj nad zvislou vertikálnou plošinou. Realizácia zvislej plošiny prichádza k úvahu aj v exteriérových priestoroch. V takom prípade je ale pravdepodobné, že v rámci debarierizácie bude potrebné vykonať aj stavebné úpravy. (dvere s elektrickým kľúčom v každej nástupnej stanici). Maximálny zdvih, ktorý je možný je 12 metrov. Čo znamená 4. poschodie. Zvislé plošiny s hydraulickým pohonom majú veľmi tichý chod, rýchlosť povolenú normou do 9 m/min. A je možnosť výberu medzi vysvietenou kabínou, alebo polokabínou. Zvislá plošina môže byť aj s ohradením.
Schodolez je zariadenie, ktoré je použiteľné vo všetkých prípadoch odstraňovania barriér v bytovom dome, ako cenovo najdostupnejšie a najvšestrannejšie riešenie. Ale aj schodolez má svoje limity.
Pásový schodolez má nosnosť maximálne 150 kg, (nie je stavaný na 120 kg elektrické vozíky), sklon schodiska pre ktoré je určený je do 35°, minimálna šírka schodiska je 80 cm, maximálna výška schodu 23 cm. Existuje aj prenosný schodolez pre točité schodisko, tzv, kolieskový schodolez.
Financovaním týchto zariadení sa zaoberá Zákon 447/2008 Z. z. O peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia
V.HLAVA
§ 33 – PEŇAŽNÝ PRÍSPEVOK NA KÚPU ZDVÍHACIEHO ZARIADENIA
Vďaka zákonu je možné získať maximálne 95 % z ceny zariadenia, hovorí ale aj o nutnom doplatku zo strany žiadateľa. Na šťastie pre Vás je na Slovensku vytvorený KLUB SPIG. Vďaka Klubu SPIG, dokážeme nájsť pre klientov prostriedky na doplatok za zariadenie do výšky až 10 % z ceny. Vďaka tomuto klient získa zdvíhacie zariadenie bez použitia vlastných finančných prostriedkov.
Urobte prvý krok, dohodnite si bezplatnú obhliadku vašich priestorov, kdekoľvek na Slovensku.
Je Vám k dispozícii bezplatná infolinka 0800 105 707, môžete sa ozvať aj mailom spig@spig.sk.