Bezbariérový prístup do bytu v bytovom dome

SPIG zdvíhacie zariadenia
Exkurzia v historickej knižnici rodu Apponyi v Oponiciach
5. septembra 2016
SPIG zdvíhacie zariadenia
Bezbariérová kúpeľňa
11. marca 2019

Bezbariérový prístup do bytu v bytovom dome

Bezbariérový prístup do bytu v bytovom dome

šikmá plošina v STU BA.

Vonkajšie schodisko, vnútorné schodisko, výťah stojí v medziposchodí, obytný dom bez výťahu.Toto sú typy bariér s ktorými sa stretávajú vozičkári a imobilný všeobecne. Aj tieto bariéry sa dajú odstrániť.  SPIG, s.r.o. vyrába schodiskové plošiny upravené pre špeciálne potreby osôb s hendikepom. Vonkajšie schodisko, vstup do bytového domu  Pokiaľ Vám vonkajšie schodisko spôsobuje bariéry dá sa pre ich odstránenie použiť nájazdová rampa. Má však svoje limity, aby človek na invalidnom vozíku dokázal samostatne používať nájazdové rampy musia mať sklon stúpania do 8°. To znamená, že pre metrovú výšku (6 schodov) je potrebná 8 metrová nájazdová rampa. Preto je vhodnejšie, aj finančne efektívnejšie použiť Šikmú schodiskovú plošinu. Šikmá schodisková plošina Myšlienka zariadenia je jasná, samostatne nastúpiť na invalidnom vozíku a previesť sa po schodisku. Cez schodisko sa šikmá plošina pohybuje po dráhe, ktorá slúži aj ako zábradlie. Slovenský výrobca SPIG, s.r.o. dokáže šikmú schodiskovú plošinu prispôsobiť predstavám, potrebám a priestorom konkrétneho klienta .Pre vonkajšie schodiská je vhodnejšie vybrať schodiskovú plošinu s priamym elektrickým napojením. Schodiskové plošiny s batériovým prívodom môžu mať v zime v exteriéry problémy s prevádzkou.

Bytovka s výťahom v medzi poschodí

Pokiaľ Vám výťah zastáva v medziposchodí, rovnako Vás čaká prekážka, ktorou sú schody. Aj v tomto prípade je možné použiť schodiskovú plošinu, je však častokrát potrebné ju vyrobiť na mieru kvôli malému priestoru medzi výťahom a schodiskom. Vyhovovať môže aj stoličkový výťah, záleží od vašej predstavy o zdvíhacom zariadení. Samozrejme uplatniteľný je aj schodolez. Jedná sa o prenosné zdvíhacie zariadenie. Pokiaľ máte vo vchode viaceré schodiskové bariéry, môžete ich odstrániť naraz jedným zariadením – schodolezom. .

Bytovka bez výťahu

Byt na prvom, druhom, treťom poschodí v bytovke bez výťahu

Úplnú samostatnosť pre hendikepovaných zabezpečujú napevno inštalované zdvíhacie zariadenia (stoličkový výťah, schodisková plošina, zvislá plošina). V prípade, že bývate nanajvýš na 2. poschodí bytového domu bez výťahu cena týchto zariadení sa Vám zmestí do výšky príspevku s doplatkom od KLUBU SPIG. Pre inštaláciu schodiskovej plošiny, alebo stoličkového výťahu je potrebný súhlas s ostatnými vlastníkmi bytov vo vchode. Pokiaľ to má spôsobovať problém, bezbarierovosť môžete riešiť schodolezom. Keďže nie je napevno namontovaný do schodiska, ale prenosný, nevyžaduje si súhlas ostatných.

 

Byt vo vyšších poschodiach v bytovke bez výťahu

Pokiaľ bývate v bytovom dome bez výťahu na vyššom poschodí práve schodolez môže byť vašim riešením. A to aj preto, že zariadenia ktoré sa montujú napevno sa po schodisku pohybujú po dráhe ktorá spĺňa aj úlohu zábradlia s madlom (šikmá schodisková plošina), alebo vďaka koľaji (stoličkový výťah).  Ak by ste mali záujem o schodiskovú plošinu, alebo stoličkový výťah na 4. poschodie , je potrebné si uvedomiť, že tu hovoríme o dráhe ktorá má viac ako 25 metrov. Takéto riešenie je dosť finančne náročné, pričom schodolez Vám dokáže pomôcť prekonať takúto vzdialenosť rýchlosťou 5,5 m/min za pomoci jedného asistenta za zhruba štvrtinové náklady.   Pre zhrnutie odporúčaní a riešení v prípade, že Váš byt sa nachádza na vyšších poschodiach v bytovom dome bez výťahu vraciame sa naspäť k dvom alternatívam. Zvislá plošina, alebo schodolez. Z týchto dvoch variánt Vám schodolez ušetrí náklady, na druhej strane zvislá plošina zvýši Váš komfort. Rozhodnutie je na Vás.

zvisla hydraulická plošina pre imobilných os400Zvislá vertikálna plošina

Pokiaľ schodisko bytového domu obsahuje medzi-schodiskový priestor ,,zrkadlo“, ktoré má aspoň 1200 mm môžete rozmýšľať aj nad zvislou vertikálnou plošinou. Realizácia zvislej plošiny prichádza k úvahu aj v exteriérových priestoroch. V takom prípade je ale pravdepodobné, že v rámci debarierizácie bude potrebné vykonať aj stavebné úpravy. (dvere s elektrickým kľúčom v každej nástupnej stanici). Maximálny zdvih, ktorý je možný je 12 metrov. Čo znamená 4. poschodie. Zvislé plošiny s hydraulickým pohonom majú veľmi tichý chod, rýchlosť povolenú normou do 9 m/min. A je možnosť výberu medzi vysvietenou kabínou, alebo polokabínou. Zvislá plošina môže byť aj s ohradením.

Bezbariérový schodolez

Schodolez je zariadenie, ktoré je použiteľné vo všetkých prípadoch odstraňovania barriér v bytovom dome, ako cenovo najdostupnejšie a najvšestrannejšie  riešenie. Ale aj schodolez má svoje limity.
Pásový schodolez má nosnosť maximálne 150 kg, (nie je stavaný na 120 kg elektrické vozíky), sklon schodiska pre ktoré je určený je do 35°, minimálna šírka schodiska je 80 cm, maximálna výška schodu  23 cm. Existuje aj prenosný schodolez pre točité schodisko, tzv, kolieskový schodolez.

 

 

Financovaním týchto zariadení sa zaoberá Zákon 447/2008 Z. z. O peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

V.HLAVA
§ 33 – PEŇAŽNÝ PRÍSPEVOK NA KÚPU ZDVÍHACIEHO ZARIADENIA

Vďaka zákonu je možné získať maximálne 95 % z ceny zariadenia, hovorí ale aj o nutnom doplatku zo strany žiadateľa. Na šťastie pre Vás je na Slovensku vytvorený KLUB SPIG. Vďaka Klubu SPIG, dokážeme nájsť pre klientov prostriedky na doplatok za zariadenie do výšky až 10 % z ceny. Vďaka tomuto klient získa zdvíhacie zariadenie bez použitia vlastných finančných prostriedkov.

Urobte prvý krok, dohodnite si bezplatnú obhliadku vašich priestorov, kdekoľvek na Slovensku.
Je Vám k dispozícii bezplatná infolinka 0800 105 707, môžete sa ozvať aj mailom spig@spig.sk.

Comments are closed.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this