Čo všetko potrebuje imobilný pacient?

Máte doma imobilného pacienta a potrebujete poradiť? Ste na správnom mieste.


Domácnosť, v ktorej bude imobilná osoba bývať by mala obsahovať:

  • polohovaciu posteľ s antidekubitným matracom,
  • mechanický alebo elektrický vozík s vhodnou podložkou,
  • zdvihák,
  • odsávačku, ak je potrebná,
  • pomôcky na inkontinenciu,
  • ďalšie pomôcky podľa potrieb.

Niektoré pomôcky je potrebné vybaviť cez príslušnú zdravotnú poisťovňu. Pre vybavenie je potrebné navštíviť rehabilitačného lekára, ktorý má právomoc predpisovať pomôcky.

Polohovacie postele sú plne alebo čiastočne hradené. Podobne aj množstvo ďalších pomôcok je hradených cez verejné zdravotné poistenie. Je však potrebné vedieť, aký vozík je pre imobilného vhodný, aby sa nestalo, že lekár vypíše na poukaz nevhodný vozík.

Po predpísaní je potrebné poukazy zaniesť do zdravotnej poisťovne, kde ich podpíše revízny lekár. Poukaz by mal revízny lekár podpísať na počkanie. Po podpsie môžete zájsť do výdajne zdravotných pomôcok, ktorú ste si vybrali alebo kde ste si pomôcky vybrali vopred. V prípade, že vami vybrané pomôcky sú na sklade, dostanete ich ihneď.

V prípade, že diagnóza je nezvratná a rodinný príslušník bude dlhodobo postihnutý, ďalšia cesta by mala viesť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde je potrebné vyžiadaťt lačivá na žiadosti:

  • Žiadosť o preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím
  • Žiadosť o peňažné príspevky na kompenzáciu ZŤP

Stropný zdvihák – nejlepší pomocník

Lámete si hlavu nad tým, ako budete presúvať svojich imobilných blízkych po domácnosti? Stropný zdvihák vám zjednoduší presuny z postele na vozík, po domácnosti a taktiež uľahčí aj polohovanie. Vďaka pomôcke – stropný zdvihák sa môžete slobodne presúvať po domácnosti. Polohovanie je veľmi jednoduché, presun z postele bezpečný a nevyžaduje si žiadnu fyzickú námahu.

Ako môžem financovať pomôcky, ktoré neprepláca zdravotná poisťovňa?

Pomôcky pre uľahčenie života ZŤP osobám, ktoré nájdete v našej ponuke môžete financovať prostredníctvom štátneho peňažného príspevku. Peňažné príspevky na kompenzáciu, ktoré úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže priznávať, sú:

a) Peňažný príspevok na osobnú asistenciu
b) Peňažný príspevok na kúpu pomôcky
c) Peňažný príspevok na výcvik používania pomôcky
d) Peňažný príspevok na úpravu pomôcky
e) Peňažný príspevok na opravu pomôcky
f) Peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia
g) Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla
h) Peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla
i) Peňažný príspevok na prepravu
j) Peňažný príspevok na úpravu bytu
k) Peňažný príspevok na úpravu rodinného domu
l) Peňažný príspevok na úpravu garáže
m) Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov

  • na diétne stravovanie,
  • výdavkov súvisiacich s hygienou, s opotrebovaním šatstva, bielizne a obuvi a bytového zariadenia,
  • so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,
  • so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom, ak je osoba odkázaná na psa so špeciálnym výcvikom.

Ako žiadať o štátny peňažný príspevok?

Žiadosť musí obsahovať meno a priezvisko osoby, ktorá žiada o priznanie peňažného príspevku. Súčasťou žiadosti musí byť dátum narodenia, adresa trvalého alebo prechodného pobytu a doklad o tom, že ide o účastníka právnych vzťahov. Ďalej žiadosť musí obsahovať aktuálny lekársky nález, nie starší ako šesť mesiacov.

Žiadosť o priznanie peňažného príspevku na kompenzáciu musí obsahovať aj potvrdenie o príjme imobilnej osoby za predchádzajúci kalendárny rok pred podaním žiadosti a vyhlásenie o majetku ZŤP osoby.

Žiadosť o priznanie peňažného príspevku na opatrovanie musí obsahovať aj potvrdenie o príjme osoby zo zamestnania za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť. Na výzvu príslušného orgánu je osoba povinná predložiť aj iné doklady, ktoré sú podkladom na rozhodnutie. V žiadosti sa uvedie druh peňažného príspevku na kompenzáciu, o ktorý žiada a odôvodnenie žiadosti.

Fyzická osoba k žiadosti o priznanie peňažného príspevku na kompenzáciu predkladá aj potvrdenie o príjme osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú s jej príjmom.

Podkladom na rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu je komplexný posudok. Posudzovanie môže trvať 60 – 90 dní. Následne sa vydá rozhodnutie, v ktorom je uvedené či sa príspevky priznávajú alebo nie.

Avšak, skôr než podáte žiadosť o peňažné príspevky, je potrebné zhodnotiť celkovú situáciu. Kto sa bude starať o postihnutú osobu, aké pomôcky potrebuje či sú potrebné úpravy bytu, domu a garáže na bezbariérové, atď.

11 000

spokojných klientov, ktorým pomáhame s pohybom a samostatnosťou

Ako získať štátny finančný príspevok?
Pomôžeme vám s doplatkom k štátnemu príspevku.

Ako získať parkovací preukaz

Ak bude v posudku uvedené, že osoba s ŤZP je odkázaná na individuálnu prepravu, môže požiadať aj o parkovací preukaz do auta. K žiadosti je potrebné vyplniť zvlášť žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu a priložiť lekársky nález a fotku.

Parkovací preukaz sa vydáva na neobmedzený čas. Keď dostane preukaz, je potrebné ho umiestniť v prednej časti auta tak, aby bola jeho predná časť jasne viditeľná. Vodič takto označeného auta môže stáť na mieste vyhradenom pre invalidné osoby a nemusí dodržiavať zákaz státia na nevyhnutný čas.

Ak je to nevyhnutné, vodič takéhoto vozidla môže vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel a do pešej zóny.
Všetci tí, ktorí sú držiteľmi parkovacieho preukazu a prepravujú sa diaľnicami, môžu žiadať národnú diaľničnú spoločnosť o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky.

Ako môžem požiadať o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky?

K vyplnenej žiadosti je potrebné doložiť:

  • kópiu rozhodnutia o vyhotovenie parkovacieho preukazu,
  • kópiu parkovacieho preukazu,
  • kópiu technického preukazu vozidla.

Predložené údaje sa registrujú u správcu úhrady diaľničnej známky, respektíve u ním poverenej osoby a žiadateľ o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky dostane po registrácii potvrdenie od NDS, ktorým sa bude musieť preukázať pri kontrole PZ SR.

Potrebujete poradiť?

Máte otázky alebo potrebujete poradiť?

Náš tím SPIG je tu pre vás. Neváhajte sa na nás obrátiť v prípade otázok o našich zariadeniach, inštalácii alebo čohokoľvek iného.

Vaše bydlisko, prípadne miesto realizácie
*
Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Mohlo by vás zaujímať?