Gelnica Stoličkový výťah, stropný zdvihák, Košice kraj

Schodolez sa pristaví za vozík.
Schodolez na elektrický vozík
28. marca 2022
Zdvíhacie zariadenie Ergolet Luna – Lom nad Rimavicou
3. apríla 2022

Gelnica Stoličkový výťah, stropný zdvihák, Košice kraj

SPIG zdvíhacie zariadenia

V košickom kraji nás oslovila aj pani z okresu Gelnica, ktorej manžel zažil ako vodič autobusu na diaľkovej linke nepríjemnú skúsenosť s cievnou mozgovou príhodou.

Po príhode pán zostal odkázaný na invalidný vozík a polohovaciu posteľ.

Jedna strana tela ho prestala poslúchať. Vzhľadom k tomu, že pri cievnej mozgovej príhode je potrebné rehabilitovať hneď ešte do roka. Rodina sa rozhodla spraviť všetko pre to, aby sa mu podarilo úspešne rehabilitovať. Podarilo sa im vybaviť pobyt vo FBLR Vitalite Lehnice, kde sa nachádza jediná špecializovaná nemocnica pre mozgovo-cievne príhody.

Kým sa pán zotavoval v rehabilitačnom centre, rodinu čakali ešte ďalšie otázky.

1 Kde hľadať pomoc?
2 Ako sa bude môcť manžel dostať domov, keď bývajú na 2. poschodí?
3 Ako dostať príspevok na stoličkový výťah , ktorý môže byť na schodoch natrvalo?
4  Ako sa bude pán presúvať po domácnosti?
5 Ako si bude presadať z postele na vozík ?
6 Ako sa dostane do kúpeľne, keď dvere sú pre vozík príliš úzke?
7 Ako bude môcť pokračovať v cvičení a rehabilitácii aj doma, po návrate z centra?
8 Ako dlho potrvá kým opäť začne chodiť ?

 

Kde hľadať pomoc?

Obráťte sa na našu spoločnosť, SPIG,s.r.o. Pomôžeme Vám zorientovať sa v zákone o kompenzáciách. Vysvetlíme Vám, ktoré pomôcky a príspevky sú hradené zdravotnou poisťovňou a na ktoré prispieva Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pomôžeme Vám vyplniť tlačivá pre lekárov, pomôcky, príspevky. Tieto aktivity sú bezplatné a tvoria súčasť našej práce. Obchodný zástupca Vás navštívi a spolu dohodnete všetky ďalšie kroky a všetko potrebné. Našu prácu financuje Úrad práce – Gelnica (detašované pracovisko Spišská Nová Ves)  vďaka príspevku na kúpu zdvíhacieho zariadenia. Všetko poradenstvo, vybavovanie a pomoc z našej strany je bezplatné. To platí aj v prípade, že Vám príspevok nebude priznaný.

Ako sa bude môcť manžel dostať domov, keď bývajú na 2. poschodí?

Klienti nás oslovili začiatkom roku 2022, našli si nás cez internet. SPIG sa totiž špecializuje na odstránenie schodiskových bariér. Bariéry sa odstraňujú pomocou zdvíhacích zariadení. Do rodiny sme zapožičali Schodolez sherpa. (V SPIGu požičiavame bezplatne schodolez rodinám do času kým im Urad práce sociálnych vecí a rodiny prizná príspevok na kúpu ich vlastného zdvihacieho zariadenia.)

Schodolez mal hlavnú úlohu, dostať ocina domov keď sa vráti z rehabilitácii. Ale bude veľmí dôležetý aj na preklenutie obdovia bez vlastného stoličkového výťahu. Po prvom stretnutí na, ktorom sa dohodli všetky ďalšie kroky sa SPIG obchodný zástupca vrátil ku klientom domov ešte raz a doniesol schodolez na bezplatné zapožičanie. Obsluha schodolezu je veľmi jednoduchá, dá sa ľahko natrénovať.

Schodolez sa odzadu pripne o vozík a po schodoch sa klient preváža za pomoci pásov. Obsluhujúca osoba drzí tlačítko smeru jazdy, ktoré stačí pustiť na vrchnej podeste. Ľahkým pootočením na mieste ťažiska sa už dostanete hore. So slovami, ,,keď ste previezla mňa 100kg, odveziete aj pána manžela” obchoďák nechal Schodolez v domácnosti. Trénovanie navyše zaujalo aj chlapčeka od susedov, ktorí si to veľmi chcel vyskúšať, aby aj on vedel pomôcť.

V daný deň, keď sa konečne vrátil pán domov zo špecializovanej nemocnici Vitalita-Lehnice ho pani manželka ľahko vyviezla do bytu.

 

Ako dostať príspevok na stoličkový výťah , ktorý môže byť na schodoch natrvalo?

Na prvom stretnutí obchodný zástupca zameral schodisko. V tomto prípade sa odporúča, aby dráha viedla po vnútornej strane schodiska. Navrhol sa klientom stoličkový výťah Flow X. Je to ten najmodernejší stoličkový výťah, zaberá malo priestoru. Je od kvalitného Anglického výrobcu Access BD na tej najvyššej úrovni kvality na trhu. Pri drahé do 10 metrov vieme cenu stoličkoveho výťahu Flow x zmestiť ešte do ceny príspevku. Doplatok na zdvíhacie zariadenie pre Úrad práce dostávate od Klubu SPIG vďaka občianskému združeniu Inak Obdarení. To znamená, že všetká táto pomoc klientov nič nestojí.

Príspevok na stoličkový výťah

Príspevok na stoličkový výťah sa vybavuje cez Urad prace Sociálnych vecí a rodiny, ktorí sídli v okresnom meste. V tomto prípade v Gelnici. Ako prvé po výbere vhodného zariadenia (krok, ktorý očakáva aj úrad) je potrebné osloviť obvodného lekára. Obvodný lekár musí vypísať tlačivo – lekársky nález. Doložiť vyjadrenia odborných lekárov z lartotéky. Okrem toho už stačí iba podpísať a úradne overiť čestné vyhlásenie, zdokladovať príjem za posledné daňové obdobie a vypísať žiadosť. Viac v článku Ako žiadať príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia. Pre  úrad práce – Gelnica (detašované pracovisko Spišská Nová Ves).

Ako sa bude pán presúvať po domácnosti?

Pre Zdvíhanie imobilného pacienta existuje pomoc, budú mať doma aj stropný zdvihák.

Pán sa bude po domácnosti presúvať na mechanickom vozíku. Neskôr aj vďaka barliam. Po úspešnej rehabilitácii možno úplne bez pomoci. Ale súčasne presadnúť z postele na vozík mu musí prvé mesiace (možno ak dlhšie) pomáhať pani manželka. Zodvihnúť človeka a pomôcť mu presadnúť nie je jednoduché vzhľadom k tomu, že ide o ľudskú váhu, tela ktoré len veľmi málo spolupracuje. Preto existuje pomoc – stropny zdvihák. Stropný zdvihák je zdvihacie zariadenie, ktoré sa montuje do stropu, ale častejšie do bočných stien v izbe. Nejde o žiaden veľký stavebný zásah, vyvŕtajú sa štyry otvory v stenách a osadia koľajničky po ktorých sa pohybuje motor. Stropný zdvihák Vás zodvihne z postele a presunie na vozík vo vaku. Úplne bezpečne a bez fyzickej námahy.

Ako si bude presadať z postele na vozík ?

Je potrebné presunut osobu na jeden bok. Následne vystrieť na posteli vak a pevrátiť osobu naspäť na chrbát, tak sa vak dostane pod osobu ležiacu na posteli. Stropny zdvihak ma pohon Luna, vak sa pripína na rameno luny. Pokiaľ je vak zapnutý, stačí stlačiť tlačidlo a zodvihnúť osobu nad posteľ. Stropny zdvihak umožňuje ľahučkú manipuláciu, preto ho vozíčkari často používajú sami. Vak sa dá po usadení sa do vozíka ľahko preč. Stačí ho vytiahnuť spoza chrbta. Tak isto ľahko sa aj zakladá pri sedení na vozíku za chrbát. Následne postačí pretiahnuť popod nohy a pripnúť o stropný zdvihák.

Ako sa dostane do kúpeľne, keď dvere sú pre vozík príliš úzke?

 

Comments are closed.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this